Aku vrtačka - Podle čeho vybírat?

Mnoho z Vás si jistě všimlo, že při výběru aku vrtačky máme k dispozici hned několik údajů. Jaký je ideální utahovací moment, kapacita a napětí baterie při výběru Akučky? Neplaťte za něco, co vůbec nevyužijete !

Ze začátku trochu té teorie. Utahovací (kroutící) moment je síla, kterou  je schopná Akučka vyvíjet na daný spojovací materiál ( šroub, vrut). Tato síla je udávána v jednotkách Nm (newtonmetr) a platí, že čím větší síla tím silnější Aku vrtačka je. Samozřejmě za ty nejsilnější je třeba si připlatit. Při výběru by jste si ale měli položit otázku: na co budu Aku vrtačku používat?

 

Utahovací moment

Pokud například bydlíte v bytě a nejste žádný kutil pak pro běžné práce jako utahování šroubků a skládání nábytku z IKEY, kdy akučku nevytáhnete jak je rok dlouhý, Vám bude docela jistě stačit síla do 12Nm. Nejslabší Akučky se pohybují kolem 2Nm, ale ty bychom nedoporučili pokud stejně nechcete vytahovat šroubovák. 

Pokud již jste aktivním uživatelem a sem tam něco vytváříte vlastníma rukama jako třeba boudu pro psy, dřevěný plot, opalubkování atd.. , ale nepotřebujete dotahovat 10cm vruty pak je pro Vás ideální zlatá střední cesta a to síla kolem 30Nm. Většině lidí tahle kategorie postačí.

Kdo ale hledá opravdovou sílu a chce dotáhnout a vyvrtat téměř cokoliv bude si muset připlatit a dívat se na na sílu okolo 50Nm a výše. S touto mašinkou se nemusíte bát dlouhých šroubů na masivních kontrukcích Vašich přístřešků ani vrtání do zdí. Samozřejmě se dají sehnat i s příklepem. Tyto akučky bývají většinou větší a těžší na druhou stranu se nemusíte bát, že by jste postrádali výkon.

 

Napětí 

Síla aku vrtačky je přímo závislá na napětí baterie. Čím větší sílu chceme z akučky dostat, tím větší napětí musíme dodat. Elektrické napětí je fyzikální veličina a její velikost se udává v jednotce Volt (V). Napětí u těchto baterií se pohybuje od 3,6V až do 36V. Nejčastěji však narazíme na napětí do 18V. 

 

Kapacita

Kapacita baterie je dalším parametrem, na který bychom se měli podívat. Tato hodnota je udávána v miliampérhodinách (mAh) a opět zde platí čím větší kapacita tím lépe.

Aku vrtačka má při práci nějaký odběr energie pro příklad 150mA. Při tomto odběru ( odběr není vždy stejný bude vyžší při dotahování než když aku pojede naprázdno) 150mA dokáže aku s baterií která má kapacitu 1500mAh fungovat 10h a s baterií 3000mAh 20h. Můžeme tedy říci, že kapacita baterie nám říká jakou výdrž má aku vrtačka.

Spousta lidí si oblíbila nákup aku vrtaček, které v kufříku obsahují 2 baterie. Jakmile se jim jedna vybije tak ji vymění za druhou a tu první nechají nabíjet. Doba nabíjení bývá také údávána jako jeden z parametrů a rozdíl mezi jednotlivými modely může být až 4 hodiny.

 

Typ

Nejčastěji se setkáváme s bateriemi typu Li-ion. Tento typ baterií používají i naše chytré telefony a není se čemu divit. Asi nejdůležitější vlastností baterií Li-ion je absence samovybíjecího efektu. To v praxi znamená, že pokud máte baterii nabitou a akučka vám leží nějaký ten týden v šuplíku nevyužívaná tak je pořád nabitá a připravená k použití. Dalšími výhodami je jejich nízká hmotnost, vysoká kapacita a nenáročnost na údržbu.

Dalším avšak méně používaným typem jsou NiCd (nikl-kadmiové). Pokud tuto nabitou baterii nevyužijeme, postupně se začne sama vybíjet. Dále se doporučuje před nabitím úplně baterii vybít, prodlužujete tak její životnost. Další nevýhodou této baterie je, že nelze zjistit aktuální stav nabití.

 

Doufáme, že jsme Vám pomohli s výběrem a pokud jsme nějaké informace vynechali a chtěli by jste nás doplnit neváhejte a kontaktujte nás e-mailem ZDE. Děkujeme :)